Our range of products include 4 shelves heavy duty racks, 3 shelves heavy duty racks and 5 shelves heavy duty racks.
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Long Span |
| Structural Type | Heavy Duty Racks |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouse |
| Product Type | Free Standing Unit |
| Height | 8 feet |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Shelf Thickness | 1-3 mm |
| Load Per Layer | 900 Kg |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Long Span |
| Structural Type | Heavy Duty Racks |
| Load Per Layer | 500 Kg |
| Number Of Levels | 3 levels |
| Material | Mild Steel |
| Height | 6 feet |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
| Shelf Thickness | 10 mm |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Storage Capacity | 1000 kg |
Minimum order quantity: 300 Piece
We are engaged in offering 3 Shelves Heavy Duty Racks to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
₹ 3700 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | HEAVY DUTY RACK |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Structural Type | Heavy Duty Racks |
| Number Of Levels | 5 levels |
| Material | Mild Steel |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Height | 8 feet |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Shelf Thickness | 1-3 mm |
| Duty Type | Heavy Duty |
Minimum order quantity: 300 Piece
We are engaged in offering 5 Shelves Heavy Duty Racks to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
Deepesh Lodha (CEO)
Aadarsh Steel Works
43/3, Malharganj, Chippa Bakhal
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India