We are a leading Manufacturer of 1000 kg heavy duty pallet rack and 500 kg heavy duty pallet rack from Indore, India.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Long Span |
| Load Capacity per Level | 1000 kg (1 Ton) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Usage/Application | Commercial |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Color | Orange |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Beam Length (Span) | 2700 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 6 feet |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg (0.5 Ton) |
| Number of Levels | 3 Levels (G+2) |
| Finish | Powder Coated |
| Shelf Thickness | 1-3 mm |
| Duty Type | Heavy Duty |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering 1000 Kg Heavy Duty Pallet Rack to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity per Level | 500 kg (0.5 Ton) |
| Usage/Application | Warehouse |
| Rack Height | 2400 mm (8 ft) |
| Beam Length (Span) | 1900 mm |
| Product Type | Free Standing Unit |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering 500 Kg Heavy Duty Pallet Rack to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
Deepesh Lodha (CEO)
Aadarsh Steel Works
43/3, Malharganj, Chippa Bakhal
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India