Pioneers in the industry, we offer 4 shelves slotted angle racks and 3 shelves slotted angle racks from India.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Height | 1800 mm (6 ft) |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Level | 75 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Load Capacity per Shelf | 300 Kg |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Grey |
| Shelf Thickness | 18 Gauge (1.2 mm) |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering 4 Shelves Slotted Angle Racks to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Open Rack |
| Number of Shelves | 3 Shelves |
| Load Per Level | 200 Kg |
| Height | 6 ft |
| Rack Height | 1500 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage | Retail Store |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering 3 Shelves Slotted Angle Racks to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
Deepesh Lodha (CEO)
Aadarsh Steel Works
43/3, Malharganj, Chippa Bakhal
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India